Sołtys
Barbara Rupikowska
Rada sołecka:
1. Lucyna Białecka
2. Danuta Dymek
3. Rozalia Frankowska
4. Katarzyna Kopeć
5. Lucyna Białecka
Radny Gminy Liszki - Mników: Sławomir Kącik
Sołectwo Mników powierzchnia 802 ha. Liczy 1219 mieszkańców.
Wieś Mników należy do Parafii św. Brata Alberta.
Położenie
Mników to wieś położona na południowej krawędzi Garbu Tenczyńskiego, u wylotu Doliny Sanki, tworzącej tu skalisty wąwóz. Na wschód od wsi rozciąga się rozległe obniżenie terenu, a z okolicznych wzniesień rozciąga się malowniczy i daleki widok. Dojazd do Mnikowa z pobliskiego miasta Krakowa zapewniają: linia MPK numer 209 i 269 z Salwatoru, a także liczne busy jadące z Nowego Kleparza. Mników liczy 307 domów i 1219 mieszkańców. Łatwy dojazd dostęp do dróg powiatowych, niewielka odległość od autostrady sprawiły, że Mników posiada idealne warunki do prowadzenia firm, które bardzo licznie osiedliły się w specjalnie utworzonej strefie ekonomicznej. Wydłużony kształt miejscowości sprawia, że w południowej części na płaskim terenie mamy zakłady przemysłowe dające zatrudnienie mieszkańcom gminy i okolic, północna część natomiast przechodzi w pagórkowate ukształtowanie z malowniczym lasem i wąwozem Doliny Mnikowskiej. Najpopularniejsza wśród okolicznych turystów jest Dolina Mnikowska i krajobrazowy rezerwat przyrody położony na zrębie tektonicznym. Obejmujący ok. 2 km wąwóz w dolinie niewielkiej rzeki Sanki w obrębie północnej części miejscowości Mników nosi nazwę Skał Mnikowskich, leżący na terenie Nadleśnictwa Krzeszowice. Rezerwat utworzony został w 1963 r., ma powierzchnię 20,89 ha objęty również formą ochrony w ramach sieci Natura 2000. Rezerwat znajduje się na obszarze Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Głębokość wąwozu wyciętego w wapieniach jurajskich dochodzi do 80 m. Skały tworzą bardzo strome ściany, wrota skalne lub pojedyncze iglice. Znajduje się w nich ok. 10 jaskiń, jedna z nich ma długość 82 m. W istniejących grotach znaleziono ślady zamieszkania ludności. W środkowej części rezerwatu znajduje się polanka, a ponad nią w południowych ścianach w zakolu zwanym Cyrkiem, we wnęce skalnej znajduje się ołtarz z dużym obrazem Matki Boskiej Skalskiej. Obraz ten namalowany został na skale prawdopodobnie przez Walerego Eljasza-Radzikowskiego w 1863 r. Niestety oryginalny obraz został zniszczony, później nieudolnie namalowany na nowo. Obecny wizerunek odbiega znacznie od pierwotnego oryginału, jednak obecność Matki Bożej w tym miejscu skłaniał zawsze mieszkańców i pielgrzymów do odwiedzin i modlitwy w sprawach trudnych, kiedy potrzebna była pomoc Boża.
Z obrazem związanych jest kilka legend, podobnie jak z nazwą zbocz wzgórza Kochanka i Miłostówka (Barbara Radziwiłówna i Zygmunt August bywali w tym miejscu), Mników ma też wiele innych legend. Historia jednej może pozostać zagadką, a mianowicie rycina na skale – wykuta korona. Źródełko wypływające spod skały ponoć daje uzdrowienie. Na polance znajdują się ławeczki dla turystów, zwykle zatrzymujących się tutaj na odpoczynek. W skład krajobrazu kulturowego Doliny Mnikowskiej oprócz ołtarza i obrazu wchodzą również stacje drogi krzyżowej, krzyż na szczycie skały, tablice informacyjne dla turystów, a także sama polanka i bezleśna część wąwozu, które powstały w wyniku prowadzonej tu od wieków gospodarki rolniczej – wypasu i koszenia. Obok Doliny Mnikowskiej znajduje się Dolina Półrzeczki, w której można się wspinać po wapiennych skałach. Niezwykle malowniczy charakter miejscowości to nie wszystko, czym natura obdarowała Mników, wschodnia część skrywa bogate złoża piasku, które od lat wykorzystywane są do budowy domów, dawne bory skrywają złoża torfu. Północno – zachodnia część Mnikowa zawiera z kolei bogate złoża pokładów wody jurajskiej, które zasilają okoliczne miejscowości.
Szlaki turystyki pieszej
- niebieski z Mnikowa przez Dolinę Mnikowską, Wąwóz Półrzeczki, Dolinę Brzoskwinki do Brzoskwini;
- szlak św. Jakuba
- szlaki papieskie
Rys historyczny
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1384 r. (należała wówczas do dziedzica Vladimira z Mnikowa). Według Długosza, w połowie XV w. dziedzicem jej był Marcin Trykacz herbu Topór, jednocześnie współwłaściciel sąsiedniej Morawicy Małej i Kleszczowa. W roku 1605 Mikołaj Wolski, marszałek koronny i bielski współpracownik Zygmunta III sprowadził do Polski Ojców Kamedułów i osiedlił ich na Srebrnej Górze pod Krakowem, dając jako uposażenie m. in. wieś Mników. Bezpośrednio po przejściu wsi w ręce bielańskiego eremu, rozpoczęto budowę dworu, który miał być siedzibą świeckiego zarządcy majątku. Dzięki temu wydarzeniu na wzniesieniu usytuowany jest wczesno barokowy dwór zbudowany w XVII w.
W 1928 r. dwór Mnikowski został wydzierżawiony przez zgromadzenie Sióstr Albertynek i służył jako zaplecze gospodarcze, przytulisk prowadzonych przez to zgromadzenie. Siostry w swojej działalności poza opieką nad ubogimi zawsze służyły pomocą w nieszczęściu poprzez świadczenie usług medycznych, a dawniej również zioło leczniczych. Od początku XIX wieku w dworze czynna była kaplica, w której nabożeństwa odprawiali księża parafii Morawickiej. Od 1928 roku jest tu odprawiana Msza św., a kaplica ma charakter publiczny. W dworze znajduje się kaplica, która w 1977 roku została poświęcona przez kardynała Karola Wojtyłę. Kaplica jest pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej (przy wejściu znajduje się wizerunek Matki Bożej Skalskiej namalowany przez jedną z sióstr (jako replika Matki Bożej z Skał Mnikowskich). Obok dworu znajduje się Kościół parafialny pod wezwaniem św. Brata Alberta. Strona internetowa: http://mnikow.diecezja.pl/
Szkoła
Dumą wszystkich Mnikowian jest stojąca w centrum wsi okazała szkoła. Początki szkolnictwa w Mnikowie były trudne, a obecny wygląd placówki stał się możliwy dzięki staraniom wielu osób. Pierwsze lekcje w Mnikowie rozpoczęły się 1 września 1876 r. w budynku szkoły krytym strzechą. W 1896 r. rozpoczęto budowę nowej szkoły, gdyż poprzednia nie spełniała odpowiednich wymogów, budynek ten możemy podziwiać do dziś. Obecnie w budynku szkoły mieści się Szkoła Podstawowa i przedszkole. Strona internetowa:http://mnikow.eu/
Straż Mnikowska
Trzynastego marca 1921 roku z inicjatywy Franciszka Blecharskiego – kierownika Szkoły Powszechnej w Mnikowie – odbyło się Zgromadzenie Obywateli gminy Mników, którego celem miało być założenie Ochotniczej Straży Pożarnej w tej miejscowości. Po referacie wygłoszonym przez inicjatora zebrania uchwalono założenie jednostki i jednogłośnie wybrano zarząd. O początkach działalności jednostki wiadomo niewiele. Zachowała się informacja m.in. o tym, że 19 marca 1925 roku odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru jednostki. Dokonał go ksiądz przeor klasztoru kamedułów z Bielan – ojciec Maur Wiśniewski.
Teatr Albertus
Teatr Albertus istnieje od 2000 r. Od początku działa przy parafii św. Brata Alberta w Mnikowie. Skupia ludzi kochających sztukę żywego słowa. Większość z nich działa w teatrze od jego założenia. Są wśród nich: nauczyciele, księgowa, bankowiec, fryzjer, ekonomista, mechanicy samochodowi, historyk, krawcowa, kierowcy. Każdy z nich znajduje czas, aby uczestniczyć w realizowaniu kolejnych spektakli. Wkładają w to mnóstwo czasu i serca, co skutkuje znakomitymi efektami na scenie.
Nazwa Albertus pochodzi od patrona teatru, jakim jest Św. Brat Albert – Adam Chmielowski, artysta malarz, który poświęcił karierę dla ratowania najbardziej potrzebujących.
Koło Gospodyń Wiejskich w Mnikowie
Obraz olejny Witolda Pruszkowskiego pt. "Niedziela zielna" ("Niedziela kwietna") stał się symbolem wielu wydarzeń związanych z tą uroczystością. Warto wiedzieć, że... Autor dzieła - Witold Pruszkowski w 1882 r. zamieszkał wraz z żoną i synem w Mnikowie, w domu budowanym przez kilka lat.
Jednym z najwybitniejszych osiągnięć artysty był uznany zarówno przez krytyków, jak i przyjaciół z kręgów artystycznych obraz pt. "Niedziela zielna" (1883 r., olej na płótnie). Dzieło zostało namalowane w rok po zamieszkaniu rodziny Pruszkowskich w Mnikowie. Wieś należała wówczas do parafii św. Bartłomieja w Morawicy. Sądząc po charakterystycznych strojach, jakie noszono w parafii podczas wielkich świąt kościelnych, scena poświęcenia kwiatów i ziół w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest realistycznym obrazem z parafialnego kościoła. W Mnikowie - poza chustami czepcowymi - wszystkie te stroje przetrwały do dziś. Należą do nich: chusty zwane tureckimi, chusty w kratę i tzw. gorsety z kaletkami, z których jesteśmy dumni. Wyróżniają spośród innych nasz strój ludowy. Noszone są podczas największych świąt kościelnych. Przedstawiając zgromadzonych w kościele wiernych, trzymających naręcza polnych kwiatów i ziół, Witold Pruszkowski uczynił to tak, iż zdawać by się mogło, że patrzą nam prosto w oczy... Ci ludzie, kiedyś naprawdę żyli na naszej ziemi... (Dorota Kamińska na podstawie: D. Suchocka, Witold Pruszkowski – wystawa monograficzna, Muzeum Narodowe w Poznaniu)
Koło Gospodyń w Mnikowie istnieje już ponad 100 lat, o czym informują najstarsze mieszkanki Mnikowa do dziś pielęgnuje tradycję regionalną swojej miejscowości.
20
stycznia
Dziś są imieniny:
Fabioli, Miły i Sebastiana
Pytanie
do Wójta
Urząd Stanu Cywilnego w Liszkach
32-060 Liszki 230
(12) 257-65-55
(12) 257-65-65
tel/fax: (12) 280-05-96
Godziny pracy:
Kierownik referatu Paweł Lipowczan budynek nr 230, pok. nr 15
z-ca kierownika Joanna Krupa budynek nr 230,
Strona inwestycji w Gminie Liszki
Referat Inwestycji i Infrastruktury
Kontakt:
poniedziałek 8.00 - 17.00
od wtorku do czwartku 7.30 - 15.30
piątek 7.30-14.30
budynek 230, pok. nr 4, 14
tel. 12/280-62-34 wew. 534, 543, tel. bezpośredni do referatu: 12 280-62-44
Referat Inwestycji i infrastruktury realizuje zadania z zakresu projektowania i wykonywania inwestycji, modernizacji i remontów gminnych: obiektów budowlanych, sieci wodociągowych, sieci kanalizacyjnych, oświetlenia ulicznego, dróg i mostów. Wydaje warunki na przyłącz do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, uzgadnia i wydaje zgody na wjazdy na drogi gminne. Uzgadnia przejscia z sieciami: wod-kan, gazowymi, teletechnicznymi, elektrycznymi przez działki gminne.Obsługuje zadania związane z transportem publicznym.
GZEAS w Liszkach
32-060 Liszki 94
tel/fax 012/ 280-60-24
mail: gzeas@liszki.pl
Godziny pracy:
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych procowników
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracownikówWpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Wójta Gminy Liszki
Zgłoszenie do ewidencji szkół i placówek niepublicznychZameldowania, wymeldowania obywateli polskich i cudzoziemców
Wydawanie zaświadczeń w sprawach meldunkowych
Przyjmowanie wniosków o wydawanie dowodu osobistego i wydawanie dowodów osobistych
Wydawanie zaświadczeń dotyczących dowodów osobistych
Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska
32-060 Liszki 230
tel 012/ 280-62-34 wew. 45 i 46
budynek główny Urzędu Gminy Liszki pokój nr 16 i 17
Kierownik referatu - inż. Małgorzata Soja
Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska realizuje zadania Urzędu Gminy Liszki z zakresu:
zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów, zezwolenia na uprawę konopi włóknistych, zaświadczenia o pracy w gospodarstwie rolnym, zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznanej za agresywną, bezdomnych zwierząt, dzierżawy i najmu lokali komunalnych, utrzymania porządku i czystości, zezwolenia na działalność w zakresie opróżniania zbiorników na nieczystości ciekłe, rejestr działalności regulowanej w zakresie odbioru odpadów komunalnych, usuwania azbestu, ochrony przed powodzią, zmian stanu wody, nadzoru nad lasami gminnymi, gospodarki łowieckiej, zaświadczenia z gminnej ewidencji zabytków, decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach, nadzoru nad pracą ukaranych i skazanych, wydawanie opinii geologicznych.
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 17:00
Wtorek - Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:30
Gospodarowanie odpadami
Kliknij!
Opieka nad bezdomnymi zwierzętami
Kliknij!
Ochrona Wód
Kliknij!
Powszechny Spis Rolny 2020
Kliknij!
Program "Rodzina 500 plus" w Gminie Liszki
Pracownicy Socjalni tel. / fax 012 256-33-08
E-mail: gops@liszki.pl
Godziny pracy: Pon. 8.00-17.00
Wt.-Czw. 7.30-15.30
Pt. 7.30-14.30
Świadczenia Rodzinne i Fundusz Alimentacyjny oraz Świadczenia wychowawcze " 500 +" tel. 503 146 262
lub (12) 256 10 63
.poniedziałek - od 8.00 do 17.00,
wtorek i środa - od 8.00 do 14.00,
czwartek – dzień wewnętrzny (stron nie przyjmujemy),
piątek - od 8.00 do 14.00.
POMOC SPOŁECZNA
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej, na podstawie art. 7 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku, przysługuje osobom i rodzinom z powodu przyczyn, do których należą:
Ośrodek Pomocy Społecznej w Liszkach udziela pomocy w formie:
PIENIĘŻNEJ:
- zasiłków stałych
- zasiłków celowych (w tym specjalnych)
- zasiłków okresowych
- i innych przewidzianych ustawą
NIEPIENIĘŻNEJ:
- praca socjalna
- składki na ubezpiecznie zdrowotne
- sprawienie pogrzebu
- interwencja kryzysowa oraz poradnictwo
- dożywianie dzieci w szkołach
- usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania
- pobyt w domu pomocy społecznej
- asystent rodziny
- i innych przewidzianych ustawą
Uprawnienia do pomocy materialnej zależne są od wysokości dochodu w rodzinie przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z powodów wymienionych w art. 7 pkt 2-15 (patrz: powody przyznania pomocy) lub innych okoliczności uzasadniających udzielanie pomocy społecznej.
KRYTERIA PRZYZNAWANIA POMOCY:
Podstawowym obowiązującym kryterium do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej jest spełnienie przesłanki art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 204 r. (tekst jednolity Dz. U z 2015r., poz. 163 ze zmianami). Powołany artykuł mówi o kryteriach dochodowych, które wynoszą odpowiednio:
od 01.10.2015r.
- na osobę samotnie gospodarującą - 634 zł
- na osobę gospodarującą w rodzinie - 514 zł
- kryterium na osobę w rodzinie w wys. 150% do uzyskania świadczenia niepieniężnego w postaci dożywiania dziecka w szkole - 771 zł
- dochód z gospodarstwa rolnego o pow. powyżej 1 h przeliczeniowych - 288 zł
KARTA DUŻEJ RODZINY
Rodzice, którzy mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci mogą składać wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny.
Karta przyznawana jest niezależnie od dochodu.
Karta przewiduje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień dla rodzin zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.
Wykaz uprawnień przysługujących posiadaczom Karty Dużej Rodziny zamieszczony jest na stronie internetowej: www.rodzina.gov.pl
Od dnia 01.01.2019 r. prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje także rodzicowi lub małżonkowi rodzica, który kiedykolwiek miał na utrzymaniu co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. Natomiast prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje także dziecku, jeżeli w dniu składania wniosku co najmniej troje dzieci spełnia następujące wymagania: 1) wiek do 18. roku życia, 2) wiek do ukończenia 25. roku życia – gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej, 3) bez ograniczeń wiekowych – gdy dzieci legitymują się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Wzory wniosków o przyznanie Kart oraz załączników dostępne są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Liszkach pok. 7 lub na stronie poniżej . W razie pytań, informacji można uzyskać pod nr tel 12 256 33 08 w. 27. Ponadto informacje na temat Kart dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/karta-duzej-rodziny-ogolne
Ponadto informujemy, iż członkowie rodzin wielodzietnych (rodzice lub pełnoletnie dzieci), które złożyły wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny (tradycyjnej) przed 31.12.2017 r., mogą ubiegać się o przyznanie Karty Dużej Rodziny także w formie elektronicznej – jeśli złożą wniosek o przyznanie Kart w tej dodatkowej formie do dnia najpóźniej w dniu 31.12.2019 r., nie zostanie pobrana opłata (aktualnie wynosząca 9,21 zł za jedną Kartę).
Druki Wnisoku oraz Oświadczeń GOPS Liszki 1 pok.7
Oświadczenie dotyczące władzy rodzicielskiej
Oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny (2019)
Poniedziałek 8.00-17.00
Wtorek 8.00-15.00
Środa 8.00-15.00
Czwartek dzień wewnętrzny
Piątek 8.00-14.00
Ponadto Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje inne zadania z upoważanienia Wójta gminy:
- świadczenia rodzinne
- fundusz alimentacyjny i postępowanie wobec dłużników alimentacyjnych
Pliki do pobrania:
Informacja dotycząca „Programu 500+”
Dział Świadczeń Wychowawczych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Liszkach informuje:
1. Wnioski o przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy 2017/2018 można składać
od dnia 01.08.2017 r.
2. Dla zachowania ciągłości prawa do świadczenia wychowawczego wnioski należy złożyć do 31.10.2017 r.
3. Wnioski będzie można składać osobiście w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Liszkach lub drogą elektroniczną.
4. Zgodnie z informacją uzyskaną z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w związku z planowanymi zmianami prawnymi zostaną zmienione wzory wniosków o świadczenie wychowawcze. Informacje o możliwości pobrania wniosków na nowy okres świadczeniowy zostaną zamieszczone na stronach Urzędu Gminy Liszki w najbliższym czasie.
5. Wskaźnik dotyczący przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w roku 2016 r. ogłaszany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego będzie znany pod koniec września 2017 r. Jest on konieczny do uzupełnienia przez wnioskodawcę posiadającego ponad hektar przeliczeniowy gruntów rolnych załącznika nr 2 do wniosku.
Planowanie przestrzenne
Kontakt:
poniedziałek 8.00 - 17.00
od wtorku do czwartku 7.30 - 15.30
piątek 7.30-14.30
Kierownik referatu: Michał Korbiel
budynek 94, pok. nr 4
tel. 12/280-62-42
Sprawy:
- wydawanie decyzji o warunkach zabudowy oraz o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
- zmiana i przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy
- sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
- sporządzanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy
- wydawanie wypisów i wyrysów z planów zagospodarowania przestrzennego i studium
- wydawanie zaświadczeń o przeznaczeniu działek w planach zagospodarowania i studium
- opiniowanie wstępnych projektów podziałów działek w zakresie zgodności z ustaleniami planu zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy
Gminny Portal Mapowy: http://www.portal.gison.pl/liszki/
Referat Społeczno-Administracyjny
Kierownik referatu: Eugeniusz Kozioł
Ewidencja Działalności Gospodarczej: Karolina Domagała
budynek nr 94, pok. 2
tel. (12) 280-62-34, 280-62-41 wew. 559
tel. bezpośredni: (12) 257-65-59
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek - Czwartek 7:30 - 14:30
Piątek 7:30 - 13:30
Sprawy:
- wydawanie wniosków o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
- wydawanie wniosków o zmianie wpisu oraz innych danych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
- wydawanie wniosków o zawieszenie wykonywania Działalności Gospodarczej
- wydawanie wniosków o wznowienie wykonywania Działalności Gospodarczej
- wniosek o wykreślenie przedsiębiorcy z Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej
- wydawanie i cofaniem zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych
- naliczanie opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych
Ważne terminy:
Składanie oświadczenia o sprzedaży napojów alkoholowych za ubiegły rok
do 31 stycznia
Terminy wnoszenia opłat za poszczególne raty:
- 31 stycznia
- 31 maja
- 30 września
Konto bankowe:
Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział w Liszkach:
77 8591 0007 0210 0000 0068 0003
Druki do pobrania:
- Wnioski CEIDG odnośnik (na dole strony)
- Oświadczenie o sprzedaży napojów alkoholowych
- Wniosek o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojow alkoholowych
- Wniosek o wydanie zezwolenia na jednorazowa sprzedaż napojów alkoholowych
Nowe proaktywne usługi Ministerstwa Rozwoju dla przedsiębiorców. Załóż firmę przez telefon!
Ministerstwo Rozwoju uruchomiło nowe usługi dla przedsiębiorców. Od stycznia 2017 r. można już zarejestrować własną firmę przez telefon. Kolejnym udogodnieniem jest telefoniczne powiadamianie o zbliżających się, ważnych terminach i zmianach w przepisach. Nowe usługi to kolejny krok w kierunku przyjaznej e-administracji.
Usługa telefonicznej rejestracji działalności gospodarczej dostępna jest pod numerem 801 055 088.
Załóż firmę przez telefon – Jak to działa?
W trakcie rozmowy telefonicznej konsultant wyjaśnia zasady rejestracji działalności gospodarczej, przyjmuje dane niezbędne do wypełnienia wniosku i wprowadza je do systemu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Po rozmowie, klient otrzyma sms z numerem wniosku, z którym może udać się do dowolnego urzędu gminy. Urzędnik wydrukuje wniosek i przedłoży do podpisu. Całą rejestrację można wykonać również w pełni elektronicznie, wykorzystując do tego profil zaufany lub podpis elektroniczny. Załóż firmę przez telefon to pierwsze tego typu rozwiązanie w polskiej administracji publicznej.
Przewodnik Przedsiębiorców korzystających z środowiska (Przygotował i opracował Departament Środowiska - aktualizacja z 1 marca 2017roku)
Przewodnik po RODO dla przedsiębiorców (Przygotowało i opracowało Ministerstwo Cyfryzacji - maj 2018)
Geodezja
Kontakt:
poniedziałek 8.00 - 17.00
od wtorku do czwartku 7.30 - 15.30
piątek 7.30-14.30
budynek 94, pok. nr 3
tel. 12/280-62-34 wew. 57
Sprawy:
- podziały nieruchomości (działek)
- rozgraniczenia nieruchomości
- akty własności ziemi
- numeracja porządkowa budynków
- sprzedaż działek gminnych
- służebności gruntowe
Wójt Gminy Liszki zawiadamia, że z dniem 01.01.2017 r. uległ zmianie numer rachunku bankowego na który dotychczas dokonywano wpłat z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od środków transportowych, opłaty z tytułu czynszu mienia komunalnego opłaty z tytułu użytkowania wieczystego , opłaty z tytułu wykupu działki Gminnej, opłaty za drewno opałowe oraz inne opłaty. Uprzejmie informujemy że każdemu płatnikowi przydzielono indywidualny numer rachunku bankowego.
Referat Finansowy
Kierownik referatu: Józefa Urban
budynek nr 230, pok. 5
tel. (12) 280-62-34, 280-62-43
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 17:00
Wtorek - Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:30
Obowiązujące stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
30,00 zł / mieszkaniec/ miesiąc - selektywna zbiórka odpadów
29,00 zł / mieszkaniec/ miesiąc- selektywna zbiórka odpadów- właściciel kompostuje odpady biodegradowalne stanowiące odpady komunalne
60,00 zł / mieszkaniec/ miesiąc- podwyższona stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
100,00 zł / rok/ dom letniskowy- selektywna zbiórka odpadów
200,00 zł /rok/ dom letniskowy- podwyższona stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
OPŁATA ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI
Termin składania deklaracji
Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć deklarację Wójtowi Gminy Liszki o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie:
-14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca, lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych,
-oraz w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpiła zmiana w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości zgodnie zgodnie z art. 6m ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie (Dz.U. z 2018 r., poz. 1454)
Właściciel nieruchomości obowiązany jest wpłacić obliczoną w deklaracji opłatę, bez wezwania w kasie UG Liszki lub na właściwy rachunek Gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku opłaty.
Ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami za rok od nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywane jedynie przez część roku uiszcza się w terminie do 30 września każdego roku.
Terminy płatności za gospodarowanie odpadami komunalnymi
1. Do 30 marca
2. Do 30 czerwca
3. Do 30 września
4. Do 30 grudnia
Wpłat od 2017 roku mieszkańcy dokonują na indywidualne konto każdego płatnika, które jest wygenerowane przez tutejszy organ podatkowy i dostarczane Państwu za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Wpłat dokonywać można również za pośrednictwem poczty: z zaznaczeniem w tytule wpłaty: „opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi” oraz wpisaniem adresu nieruchomości, w której wytwarzane są odpady i wskazaniem okresu za jaki uiszczana jest wpłata.
Wpłat dokonywać można także w kasie tutejszego Urzędu Gminy Liszki w godzinach:
8:30 - 15:45 - poniedziałek
8:00 – 14:00 - od wtorku do czwartku
8:00 - 13:00 - piątek
Podmiot opłaty
Właściciel nieruchomości - rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
UWAGA: Zmiana właściciela wiąże się z obowiązkiem złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez aktualnego i poprzedniego właściciela - w terminie 14 dni od zaistnienia zmiany
DRUKI DO POBRANIA:
Deklaracja na podatek rolny
* Załącznik do deklaracji na podatek rolny - dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu
* Załącznik do deklaracji na podatek rolny - dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania
Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Deklaracja w sprawie podatku leśnego
* Załącznik do deklaracji na podatek leśny - dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu
* Załącznik do deklaracji na podatek leśny - dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania
Deklaracja na podatek od nieruchomości
* Załącznik do deklaracji na podatek od nieruchomości - dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu
* Załącznik do deklaracji na podatek od nieruchomości - dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania
Deklaracja na podatek od środków transportowych DT-1
* Załacznik do deklaracji DT-1
Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych dla osób fizycznych
* Załącznik do informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych - dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu
* Załącznik do informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych - dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania
* Załącznik do informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych - dane pozostałych podatników
Informacja o gruntach dla osób fizycznych
* Załącznik do informacji o gruntach - dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu
* Załącznik do informacji o gruntach - dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania
* Załącznik do informacji o gruntach - dane pozostałych podatników
Informacja o lasach do podatku leśnego dla osób fizycznych
* Załącznik do informacji o lasach -dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu.pdf
* Załącznik do informacji o lasach - dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania
* Załącznik do informacji o lasach - dane pozostałych podatników
Uchwała Nr XIV/156/2019 z dnia 8 listopada 2019r. w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości
Uchwala Nr XIV/157/2019 z dnia 8 listopada 2019r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych
Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 17:00
od wtorku do czwartku 7:30 - 15:30
piątek 7:30 - 14:30