11 lutego 2020 Informacje

Informacja o systemie zarządzania i audytu (EMAS)

Szczegółowe informacje nt. EMAS oraz rejestru można znaleźć na stronie GDOŚ: https://emas.gdos.gov.pl/.

Informacja o systemie zarządzania i audytu (EMAS)

Przedsiębiorcy, instytucje sektora publicznego jak i prywatnego oraz organizacje wszystkich sektorów gospodarki mają możliwość uzyskania wpisu do krajowego rejestru systemu ekozarządzania i audytu (EMAS).

Podstawę prawną EMAS (ang. Eco-Management and Audit Scheme) stanowi Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1221/2009 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS).

Certyfikat przyznany przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska po zarejestrowaniu w systemie ekozarządzania i audytu EMAS oznacza spełnienie przez organizację najwyższych wymagań ochrony środowiska. To prestiż bycia w gronie firm, które prowadzą swoją działalność zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Krok po kroku - co organizacja powinna zrobić aby uzyskać rejestrację w krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS):
• przeprowadzić przegląd środowiskowy,
• stworzyć efektywny system zarządzania środowiskowego (SZŚ),
• przeprowadzić wewnętrzny audyt środowiskowy,
• sporządzić i opracować deklarację środowiskową,
• poddać się weryfikacji przez niezależnego akredytowanego weryfikatora EMAS, którzy uzyskali akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) - aktualny wykaz weryfikatorów dostępny na stronie PCA,
• złożyć wniosek o rejestrację wraz z zwalidowaną przez weryfikatora deklaracją środowiskową do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Korzyści z rejestracji

Wymagania systemu ekozarządzania i audytu EMAS pomagają wdrażać organizacjom systemowe rozwiązania zapewniające osiągnięcie celów biznesowych w zgodzie
z wymaganiami ochrony środowiska. System ekozarządzania i audytu EMAS to także wiarygodny system raportowania oddziaływań organizacji na środowisko, ułatwiający prowadzenie otwartego dialogu z zainteresowanymi stronami.

Organizacje zarejestrowane w systemie ekozarządzania i audytu EMAS wskazują 6 kluczowych obszarów, w których korzyści z rejestracji są największe.

Szczegółowe informacje nt. EMAS oraz rejestru można znaleźć na stronie GDOŚ: https://emas.gdos.gov.pl/.