11 października 2021 Informacje

PREMIERA FILMU „ZACZAROWANE SKRZYPKI” TEATRU ALBERTUS

10 października odbył się premierowy pokaz filmu fabularnego pt. „Zaczarowane skrzypki”. Film dostępny na kanale YouTube Teatru Albertus.

PREMIERA FILMU „ZACZAROWANE SKRZYPKI” TEATRU ALBERTUS

10 października odbył się premierowy pokaz filmu fabularnego pt. „Zaczarowane skrzypki”.

Zachęcamy do zobaczenia filmu na kanale YouTube Teatru Albertus z Mnikowa:
https://www.youtube.com/watch?v=ed45a4IEJUk

Drugi film mnikowskiego teatru obrazuje historię niezwykłą, która zdarzyła się naprawdę. Akcja filmu sięga XIX w. kiedy to znany w kręgach artystycznych malarz, absolwent Akademii Monachijskiej Witold Pruszkowski osiadł na stałe w Mnikowie. 10 października jest datą nieprzypadkową. To 125 rocznica śmierci artysty. Kto z nas wie, oglądając jego obrazy np. w Muzeum Narodowym w Krakowie i podziwiając np. „Rusałki” czy „Sielankę”, że człowiek ten mieszkał właśnie tu?

W Mnikowie mówi się do dziś o „malarni”.
„Czy po człowieku zostanie tyle, że na obraz popatrzą i powiedzą sucho: Witold Pruszkowski. A ja chciałbym, żeby wspominano mnie wśród drzew, wśród koni… Czy wspomną?”

Witold Pruszkowski mieszkając w Mnikowie szybko zbratał się z wieśniakami. Pokochał ich zwyczaje. Jednak jego ogromną miłością były konie. Wiadomym było, że wieczorami urządzał przejażdżki po okolicznych zagajnikach. Pewnego wieczoru stało się coś, co na stałe odmieniło jego życie…
Ostatnim dziełem artysty był obraz zatytułowany „Zaczarowane skrzypki” lub „Pastuszek” – element tryptyku. To właśnie stąd pochodzi tytuł filmu.
Chcieliśmy Państwu przedstawić historię człowieka z krwi i kości, pełną napięcia, ale też emanującą nostalgią i folklorem…

ZAPRASZAMY!

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu:
- Katarzynie Lewek – mieszkance Ściejowic, studentce dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie i Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach za zdjęcia i montaż filmu, oraz Witoldowi Góreckiemu z Bolechowic (UP w Krakowie), który wraz z Kasią realizował zdjęcia;
- Urzędowi Gminy Liszki za pomoc grantową, z której zrealizowano film;
- Dyrekcji Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie za udostępnienie plenerów i wnętrz;
- Właścicielom Stajni Wolnowybiegowej na Psiej Górze w Czułowie za pomoc w realizacji wybranych scen;
- artystom: panu Piotrowi Rembielińskiemu oraz Joannie Hrabii – Wiśnios za pomoc w aranżacji pracowni malarskiej i udostępnienie  niezbędnych rekwizytów;
- Zespołom: „Mogilanie” i „Kapela Ludowa z Radziszowa” za udostępnienie utworów muzycznych;
- mieszkańcom Mnikowa za pomoc w skompletowaniu strojów ludowych (p. Zofia Haber i p. Barbara Rupikowska);
- widzom teatru za motywację, życzliwość i wszystkie ciepłe słowa.

 

Galeria

Galeria