04 marca 2020 Informacje

10 zaleceń WHO w sprawie koronawirusa

Co radzi Światowa Organizacja Zdrowia?

10 zaleceń WHO w sprawie koronawirusa

1. Regularnie myj ręce
2. Czyść powierzchnie, których dotykasz
3. Sięgaj po sprawdzone informacje
4. Unikaj podróży, jeśli masz te objawy
5. Kichaj we właściwy sposób
6. Osoby po 60 roku życia i chore są szczególnie narażone
7. Jeśli zauważysz symptomy, skontaktuj się telefonicznie z lekarzem bądź wskazaną w danym kraju jednostką odpowiedzialną za walkę z chorobami zakaźnymi.

Polski Główny Inspektor Sanitarny radzi, by osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były we Włoszech, Chinach, Iranie lub innym kraju, gdzie występuje podwyższone zagrożenie koronawirusem, oraz zaobserwowały u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem: bezzwłocznie, telefonicznie powiadomiły stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosiły się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Zasady izolacji w domu
• W wielu krajach wobec lżej chorych stosuje się izolację domową. We Włoszech w takich warunkach leczonych jest ponad 50 proc. pacjentów.
• W takiej sytuacji należy izolować się od innych członków rodziny, także podczas posiłków, korzystać z osobnych talerzy, sztućców i innych przedmiotów codziennego domu.

9. Duszności – wezwij pomoc. Niepokój jest naturalny
• Aby uniknąć paniki, ludzie powinni czerpać informacje ze sprawdzonych źródeł i dyskutować, jak na poziomie lokalnym - w szkole, pracy, miejscu modlitwy - zadbać o wspólne bezpieczeństwo.

Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)

I. Kryteria kwalifikacji do dalszego postępowania:
1) osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa LUB
2) osób ze styczności z zakażonym

Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne
oraz kryteria epidemiologiczne:

Kryteria kliniczne:
Każda osoba, u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
– gorączka
– kaszel
– duszności

Kryteria epidemiologiczne:
Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
– podróżowała/przebywała w regionie, w którym podejrzewa się utrzymującą się transmisję SARS-CoV-2
– miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt
z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym)
– pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych SARS-CoV-2

Z każdym dniem rośnie liczba krajów, w których potwierdzono nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Jak na razie Polski nie ma na tej liście. W związku z koronawirusem Polacy wykupują z aptek maseczki ochronne, tak że stały się towarem deficytowym. Maseczki nie są niezawodne. Zwykłe maseczki chirurgiczne przede wszystkim mają chronić przed płynami ustrojowymi, a wirus sobie poradzi z taką maseczką. Nosić maseczki powinny osoby chore, które kaszlą lub kichają.

Procedury w szkołach
Z powodu wzrostu zachorowań na koronawirusa w Europie, część placówek zdecydowała się wdrożyć wewnętrzne procedury.

• Można wprowadzić takie działanie, żeby codziennie o godzinie mierzyć temperaturę wszystkim dzieciom i sprawdzać, czy żadne z nich nie ma objawów grypopodobnych, jak katar czy kaszel
• Jeśli dziecko ma powyżej 37,5 stopnia, rodzice muszą je odebrać ze szkoły !!!
• Jednocześnie rodzice także powinni prewencyjnie w domu, wieczorem i rano sprawdzać temperaturę. W sytuacji, gdy ich coś zaniepokoi, sami powinni podjąć decyzję, by dziecko zostało w domu.

• Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca, żeby szkoły stosowały się do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie przypomina, że to dyrektor szkoły odpowiada za bezpieczeństwo uczniów.

• Badanie na obecność koronawirusa trwa do 6 godzin. Wyniki znane są maksymalnie po dwóch dobach.

• Uruchamiana jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800-190-590. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Telefony alarmowe
Od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.05, należy dzwonić na numery stacjonarne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, przy ul. Makuszyńskiego 9:
• centrala: 12 644 91 33, 12 644 93 72, 12 644 99 64, 12 684 40 35, 12 684 40 99,
• lub dyżurne telefony całodobowe +48 600 876 214 lub +48 602 263 605 – podczas dyżuru aktywny jest wyłącznie jeden z podanych numerów.

Oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne w Krakowie
• Szpital Uniwersytecki w Krakowie – Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Jakubowskiego 2, tel. całodobowy / telefon do lekarza dyżurnego oddziału zakaźnego: 12 400 20 00.
• Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie – Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, os. Na Skarpie 67, tel. całodobowy / telefon do lekarza dyżurnego oddziału zakaźnego: 12 622 93 53.