22 grudnia 2020 Informacje

PONOWNY NABÓR DO PROJEKTU „CZYSTA ENERGIA BLISKO KRAKOWA”

PONOWNY NABÓR DO PROJEKTU „CZYSTA ENERGIA BLISKO KRAKOWA”

Wójt Gminy Liszki ponownie ogłasza nabór  do projektu „Czysta Energia Blisko Krakowa”  realizowany przez pięć Partnerskich Gmin Powiatu Krakowskiego: Czernichów, Liszki, Skawinę, Świątniki Górne oraz Zabierzów. Podczas wcześniejszych naborów nie zebrano przewidywanej ilości deklaracji na montaż kolektorów słonecznych, pomp ciepła do CWU oraz kotłów na biomasę. Osoby zainteresowane  wyżej wymienionymi instalacjami muszą w terminie od 21 grudnia 2020 r. do 31.01.2021 r. w siedzibie Urzędu Gminy Liszki (skrzynka przy głównym wejściu do budynku nr Liszki 230) lub za pomocą skrzynki epuap złożyć wypełnioną deklarację + ankietę dla potrzeb oszacowania możliwości zastosowania wybranej instalacji. Przyjmowane będą tylko kompletnie wypełnione dokumenty.

NABÓR NIE DOTYCZY INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH

Dlaczego warto?

Do głównych zalet kotłów na biomasę możemy zaliczyć niewielkie koszty eksploatacyjne przy wysokiej wydajności, łatwość i czystość obsługi oraz ekologię. Biorąc pod uwagę powyższe, kotły  na ekologiczne paliwa roślinne mogą być  najlepszym rozwiązaniem na dostarczenie ciepła do Twojego domu


Zalety wykorzystania kolektorów słonecznych:

Największym plusem kolektorów słonecznych jest oszczędność. Montując na dachu domu kolektory słoneczne możemy liczyć na zaspokojenie średnio do 70% rocznego zapotrzebowania w energię cieplną potrzebną do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Bardzo ważne że sprawność kolektorów słonecznych na cwu jest wielokrotnie wyższa od paneli fotowoltaicznych.

Zalety pompy ciepła:
Pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa do tego koszt eksploatacji urządzenia jest niski. W miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne spaliny, zatem nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego. Dodatkowo montaż nie jest skomplikowany, a użytkowanie bezpieczne.

Koszty montażu urządzeń:

Kolejne kroki do uzyskania dofinansowania:
KROK 1: Po otrzymaniu wszystkich deklaracji złożonych w okresie naboru, pracownik merytoryczny przesyła dane kontaktowe do Wykonawcy zadania (Inergis) celem wykonania oceny technicznej,
KROK 2: Firma kontaktuje się z mieszkańcem celem wizyty na nieruchomości i uzyskania informacji o budynku,
KROK 3: Gmina po otrzymaniu oceny technicznej od Wykonawcy analizuje czy posiada wskazaną moc instalacji i kontaktuje się
z mieszkańcem wskazując wysokość wkładu własnego, numer rachunku bankowego do wpłaty oraz jej tytuł,
KROK 4: Po dostarczeniu przez mieszkańca dowodu wpłaty Gmina wystawia fakturę oraz zawiera umowę na dostawę i montaż wnioskowanej instalacji,
KROK 5: Informację o zawartej umowie Gmina przekazuje Wykonawcy, który kontaktuje się
z mieszkańcem ustalając termin wykonania prac.

UWAGA: podobnie jak w poprzednich naborach o zakwalifikowaniu się do projektu decyduje data wpływu wypełnionej ankiety ale nie tylko, zależne jest to również od dostępnych mocy instalacji, które pozostały do wykonania.
 

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej Lidera - LGD Blisko Krakowa: TUTAJ oraz wykonawcy: INERGIS S.A.: TUTAJ.

Informacji udziela również ekodoradca:
Katarzyna Mrożek
Tel.12 257 65 49
Email: k.mrozek@liszki.pl
Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska
Urzędu Gminy Liszki

WAŻNE  - Obecnie można składać jeszcze deklaracje + ankiety na montaż pomp ciepła CWU, kotłów na biomasę oraz kolektorów słonecznych – druki w załączniku.

Do pobrania:
Deklaracja
Ankieta kolektory słoneczne
Ankieta biomasa